Pazartesi - Cumartesi08:00-18:00WhatsApp+90 532 495 80 74

Angelina Jolie’ye Yumurtalık Kanseri Riskini Azaltmak için Gerçekleştirilen Ameliyat

Angelina Jolie’ye Yumurtalık Kanseri Riskini Azaltmak için Gerçekleştirilen Ameliyat

angelina-blog.jpg
Meme ve yumurtalık kanserlerinin pek çoğu genetik bir neden ile ilişkilendirilmese de meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 5’i, yumurtalık kanserlerinin ise yüzde 15’i kalıtsal bir gen hatasından kaynaklanmaktadır.
Yüksek riskli gen hatası olan BRCA1 veya BRCA2 taşıyan kadınların sayısının çok küçük bir kısmı için, yumurtalık kanseri için yaşam boyu riski en fazla yüzde 60 iken meme kanseri için ise yaşam boyu risk en fazla yüzde 80 olarak tespit edilmiştir.
Ailesinde güçlü bir meme ve yumurtalık kanseri öyküsü olan Angelina Jolie, 2013 yılında kendisinin de bu kanserleri geliştirme riski bulunan BRCA1 genini taşıdığını duyurdu. O zaman Jolie tedbir amaçlı mastektomi operasyonu geçirdi. Jolie, ayrıca yumurtalık kanserini geliştirme riskini azaltmak için yumurtalıklarını ve fallop tüplerini aldırmak için de bir operasyon geçirdiğini duyurdu. Bu tarz bir risk azaltıcı ameliyatlar özellikle ailesinde kanser geçmişi olan ve bu sebeple kanser riski yüksek olan kadınların değerlendirebilecekleri seçeneklerden bir tanesidir.
Aile öyküsü temelinde meme ve yumurtalık kanseri için potansiyel olarak yüksek risk taşıyan kadınlar, kişiye özel olarak detaylı değerlendirme ve bu durumun idare edilmesi yönündeki seçenekler hakkında bir genetik tanı merkezine başvurmalıdırlar.
Designed by Coreborn

2022 - İçeriklerin Tüm Hakkı Saklıdır