Pazartesi - Cumartesi08:00-18:00WhatsApp+90 532 495 80 74

Beslenme Genetiği Testi

Yaşam tarzınızı kendi genetik özelliklerinize göre düzenleyin, hastalık oluşumunu önleyerek daha sağlıklı bir hayat sürün

Beslenme Genetiği Testi Nedir ?


Kalıtsal materyal olan DNA’daki genler Adenin, Sitozin, Guanin, Timin adlı nükleotidlerin dizilmesiyle oluşur. Bu yapıların farklı dizilimi ile polimorfizm dediğimiz çeşitlilikler ortaya çıkar.
Karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin metabolizmasının; genetik polimorfizmler ışığında değerlendirilmesi; Beslenme genetiği olarak adlandırılmaktadır.


Beslenme Genetiği Testi ile bu polimorfizmler belirlenerek; bireye özel beslenme planı belirlenebilmektedir. Bu test ile
-Enerji metabolizması (Karbonhidrat ve Yağ Metabolizması),
-Vitamin B2 (Riboflavin), B6 (Piridoksin), Folat ve B12 Vitamini,
-Serbest oksijen radikallerini temizleyen (Antioksidan)  A, C, E Vitaminleri ve Selenyum,
-Kemik sağlığından sorumlu Kalsiyum, Magnezyum ve D Vitamini,
-Damar sağlığı ile ilişkili Koenzim Q10, Omega 3 ve Demir,
-Göz sağlığı için önemli Lutein ve Zeaksantin,
-Tuz, Kafein ve Alkol Metabolizması,
-Laktoz ve Gluten,
ile ilgili genetik özellikleriniz belirlenir.Sorularla Beslenme Genetiği Testi


 • Neden Beslenme Genetiği Testi yaptırmalıyım?
Neden Beslenme Genetiği Testi yaptırmalıyım?
Besinlerden tam yararlanamamak; yaşamsal olayların aksamasına ve ileri dönemlerde hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Örneğin D vitaminin işlevselliğini sağlayan enzimi kodlayan VDR (Bsml ve Fokl) geninde taşıdığınız genetik özellik; D vitamininin vücuttaki emilimini azalttığında; kemik erimesine bağlı kırık (osteoporotik kırık) oluşma olasılığı artmaktadır.
Beslenme genetiği ile belirlenen genetik özelliklerinize göre gerekli önlemler alınır ve oluşabilecek hastalıkları önlemek mümkün olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 • Beslenme Genetiği Testi sonucunda beslenme düzenimi tamamen değiştirmeli miyim?
Beslenme Genetiği Testi sonucunda beslenme düzenimi tamamen değiştirmeli miyim?
Beslenme Genetiği Testi sonucunda beslenme düzeninizi tamamen değiştirmeniz gerekmez, ancak besinleri diyetinizden çıkarmak ya da size uygun şekilde eklemek gerekir.
Örneğin sütün içinde bulunan laktozun sindirimini sağlayan MCM6 ve LCT enzimlerini kodlayan geninizde taşıdığınız polimorfizm nedeniyle sütten kaçınmanız gerekebilir.
Genetik özelliklerinize uygun beslenme önerileri, bu konuda deneyimli diyetisyen tarafından sunulacaktır.

 • Beslenme Genetiği Testi için bir yaş sınırı bulunuyor mu?
Beslenme Genetiği Testi için bir yaş sınırı bulunuyor mu?
Beslenme Genetiği Testi yaptırmak için yaş sınırı bulunmamaktadır.
Çocuk, genç, erişkin ve ileri yaştaki bireyler Beslenme Genetiği Testi yaptırabilirler.

 • Beslenme Genetiği Testi kan yoluyla mı yapılmaktadır? Merkezinize bizzat gelmem gerekir mi?
Beslenme Genetiği Testi kan yoluyla mı yapılmaktadır? Merkezinize bizzat gelmem gerekir mi?
Beslenme Genetiği Testi iki şekilde yapılmaktadır, NGC Genetik Tanı merkezine gelerek yaptırabileceğiniz gibi uzaktan da adresinize gönderilecek ‘Beslenme Genetiği Kiti’ yardımıyla da testi yaptırabilirsiniz:
 1. Ayrıntılı beslenme genetiği testi yaptırmak istediğinizde; sizi NGC Genetik Tanı Merkezi/ Ataköy adresimize davet ediyoruz. Geldiğinizde genetik materyal örneğiniz (Kan) alınır ve uzman diyetisyenle birlikte yeme alışkanlıklarınız ve beslenme özelliklerinizle ilgili görüşme yaparsınız.
 2. Uzaktan sipariş verdiğiniz takdirde, uygun genetik materyali toplamak üzere, içinde bilgilendirici kılavuz bulunan ‘Beslenme Genetiği Kiti’ adresinize gönderilecektir. Kitin içindeki kılavuza uygun şekilde tükürük ya da ağız mukozası örneğini alıp, Bilgi Formunu doldurarak; NGC Tanı Merkezi’ne kargo ile gönderebilirsiniz.

 • Sonuçlar kaç günde çıkıyor?
Sonuçlar kaç günde çıkıyor?
Beslenme Genetiği Testi 8 haftada sonuçlanmaktadır. Bu süre sonunda ayrıntılı ‘Beslenme Genetiği Raporu’ yazılı olarak sunulur.
Uzman diyetisyenimiz beslenme önerilerinizi sözlü olarak anlatır.

 • Sonuçları kim değerlendiriyor?
Sonuçları kim değerlendiriyor?
Genetik özellikleriniz; TC Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış NGC Genetik Tanı Merkezi Genetik Uzman Hekimleri tarafından, uygun yöntemlerle analiz edilerek raporlanır.
Beslenme genetiğine ait özelliklerinizin yorumlanması, uygun önerilerde bulunulması uzman klinik hekimi tarafından yapılırken; beslenme önerileriniz uzman diyetisyen tarafından planlanmaktadır.

Testler ile ilgili

SIK SORULAN SORULAR


 • Genetik Testleri SGK karşılıyor mu?
 • Testler kendi bünyenizde mi yapılmaktadır, yoksa yurtdışına mı gönderilmektedir?
 • Vereceğim kan örnekleri, sonuçlarım saklanıyor mu? Ne kadar süre ile saklanıyor? İlave test istediğimde daha önce verdiğim örnekler kullanılabiliyor mu?
Genetik Testleri SGK karşılıyor mu?
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), gebelikte yapılanlar dışındaki genet,k tarama testlerini geri ödeme kapsamında değerlendirmemektedir.
Testler kendi bünyenizde mi yapılmaktadır, yoksa yurtdışına mı gönderilmektedir?
Tüm testler kendi bünyemizde yapılmaktadır ve sonuçlar mutlaka kendi uzmanlarımızca değerlendirilmektedir.
Vereceğim kan örnekleri, sonuçlarım saklanıyor mu? Ne kadar süre ile saklanıyor? İlave test istediğimde daha önce verdiğim örnekler kullanılabiliyor mu?
Vereceğiniz örnekler ve sonuçlar yasal prosedür gereği 5 yıl saklanmaktadır.
İlave test gerekliliğinde eğer uygun teknik için uygun örnek bulunması durumunda verdiğiniz örnek kullanılmakta, aksi taktirde yeniden örnek alınması gerekmektedir.
Designed by Coreborn

2022 - İçeriklerin Tüm Hakkı Saklıdır